Oksijen Sensörü (O2) Değişimi ve P0125 Arıza Kodunun Kaybolması – Bulbasaur – 12 – Pajero Pinin

Tarih: 02.05.2019 – KM: 201.300  – Süre: 30 Dakika – Maliyet: 125 TL

Merhabalar Pinin Severler,

Yaklaşık 2 ay önce yaptığım bir işlemi sizinle şimdi paylaşıyorum. Aracı aldığımdan beri, bazen haftada 1 bazen günde 2 kere bazen 2 ayda bir arıza ışığım yanıyordu. Arıza kodu P0125 olarak gözüküyordu. Burası çok önemli detayına değinmek istiyorum.

P0125 Arıza Nedir?

Yanlış: İnternette araştırdığımızda p0125 arıza kodunun aracın soğutma sistemiyle alakalı olduğunu görüyoruz. Mitsubishi servislerinden bile termostatı değiştir, ısı müşürünü değiştir gibi öneriler gelmişti. Ben aracımın hareret ibresi yerine yerleştimmi ister yoğun trafik ister arazi koşullarında olsun yerinden oynamaz. Ben yinede bu parçalarımın ölçümlerini testlerini yaptım herhangi bir sorun çıkmadı.

Doğru: P0125 arıza kodunun bizdeki açıklaması “Feedback System (Geri Bildirim Sistemi)”.  Kitaptaki çözüm yollarında ise ön oksijen sensöründe ölçümler yap diyor. Ben bu sefer ölçüm olayına girmedim, hem alçak hem araç çalışırken yapılması gereken testler var. Egzosun üzerinde egzos sıcak, riskliydi bende direk değiştirme kararı aldım.

Aliexpressten birtane sipariş verdim 125Tl ye maloldu. Dox-0313 yazarak bulabilirsiniz bizim orjinal sensörün muadilini. Arkadaşımla birlikte söktük değiştirdik.

Değiştirdikten sonra ne oldu? Aracın gidişinde birşey hissettmedim, belkide motor bakımdan yeni çıkmıştı ve zaten ciddi bi performans artışı olmuştu belkide oyüzden hissetmedim. Ancak yakıt çok fazla düştü. Şehirlerarası yolda büyük bir etki olmadı. 7.6 litreden 7.2 litreye düştü. Ancak şehiriçinde 14-15 litrenin altına inmeyen yakıt, şuanda 9-10 litre arasında geziniyor.

Yazıyı yazmak için 2 ay geçmesini beklememin sebebi, arıza ışığının tekrar yanıp yanmayacağını test etmek içinde. O gün arıza ışığımı son kez söndürdüm ve bir daha hiç yanmadı. Yakıt verilerimde hala ilk zamanki değerlerde devam ediyor.

Arıza kodu olsun yada olmasın, hiç değişmediyse ön oksijen sensörünü birkere değiştirin özellikle yakıtlrda bahsettiğim değerlerden çok uzaksa mutlaka deneyin. 125TL birşey değiş 18 litre yakıt parası. 2litre düşse yakıtınız 900km sonra amorti etmiş olursunuz.

Oksijen sensörü için link vermek istemiyorum, senin önerdiğin ürün böyle çıktı gibi söylemler gelmemesi için. Dox-0313 yazarak arıyoruz. En ucuzuna değil, siparişi sayısı yüksek olan yorumları olumlu olan satıcıdan alıyoruz. Bende bu yolla aldım.

Pininimle birlikte 1 yıl geçirdiğim P0125 arıza kodundan böylelikle kurtulmuş oldum. Umarım sizlere de faydası olur. Her bir sorunun üstesinden kendi başımıza geldikçe, servislerin çözüm bulamadığını kendimiz çözdükçe daha çok aracımdan daha çok gurur duyuyor ve ona daha çok bağlanıyorum. Tüm Pininlerin, Pinini gerçekten seven ve sevecek olan kişilerin eline geçmesi dileğiyle.

Daha keyifli Pininli günler için daha fazla içerik üretmeye devam edeceğiz.

Saygılarımla

Osman Fatih Sevim

2 Yorum
 1. Özgür 5 sene önce

  Selamlar motor bakımını nerede yapturuyorsunuz benim pininde gaz yeme problemi var ve yakıt çok yakmaya basladi ne yapmam gerekir teşekkürler

  • Yazar
   Creator 5 sene önce

   İstanbul Pendik Yılmaz Akkaya, Ankara Ergin Akkaya ustalarımızı önerebilirim şuan için.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2024 Mitsubishi Pajero Pinin TR

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?