Mitsubishi Pajero Pinin’in Doğuşu ve Pininfarina – 1999

Merhabalar Pinin Severler,

Pajero Pinin’in üretildiği yılda, Mitsubishi Motors’un yayınlamış olduğu basın bültenini sizler için çevirmeye çalıştım. Gönüllerimizde taht kuran Pajero Pinin bakın nasıl üretilmiş.

 

7 Temmuz 1999

Sergio Pininfarina bugün Torinodaki yeni Pininfarina Fabrikasını açtı. Bu törende, ilk Mitsubishi Pajero Pinin yeni Pininfarina tesisinde üretim hattından çıktı.

Pajero Pinin Mitsubishinin Pajero serisinin gurur verici teknoloji mirasını ve italyan Pininfarina’nın sofistike rötuşlarını bir araya getiren ümit verici bir ürün olan yeni bir kompakt SUV aracıdır.

Mitsubishi Motors ve Pininfarina arasındaki ortaklık konuşmaları 1996 yılında başladı. Mitsubishi Motors, Avrupa için tasarlayacakları araç için Pininfarina prestijine uzmanlığına güvendi.

Mitsubishi Motors ve Pininfarina arasındaki anlaşma 1997 yılının Ocak ayında imzalandı. Daha sonra Pininfarina Nisan 1997’de İtalya’nın Torino kentinde bulunan Bairo Canavese’ de yeni Mitsubishi Pajero Pinin üretimine yönelik bir üretim tesisi satın aldı. İlk üretim, bu yılkı Cenevre Otomobil Fuarında ortaya çıkarılan 3 kapılı modelden oluşacak ve 2000 sonbaharından itibaren 5 kapılı modelin üretimine geçilecek.

Bairo Canavese tesisinde ve yanında bulunan pistte son kontroller ve testlerin yanı sıra montaj ve son işlemler yapılıyor. Gövde montajı ve boya atölyesi Grugliasco’daki Pininfarina Endüstrisinde yapılmaktadır.

Bu anlaşma sadece üretim faaliyetlerinde bir  artış değil aynı zamanda son derece umut verici bir sektörün kapısını açıyor, Kompakt SUV segmenti.

Kompakt SUV segmenti Avrupa pazarında en hızlı büyüyen segmentlerden biri olmuştur. Satış hacminin 2000 yılına kadar yaklaşık 440.000 adede ulaşması bekleniyor.

Ünlü Pajero serisinin yeni araç üretimi için Pininfarina’yı seçmesi mükemmel bir seçim oldu. Tasarımdan teknolojik gelişime ve sanayileşmeye kadar yeni ürün geliştirilmesinin her aşamasında uzmanlık ve özel hizmet tedarikçisi olma taahhüdünü veriyor.

Yeni Pajero Pinin, 1999 sonbaharında İtalya’da satışa sunulacak ve daha sonra İspanya, Almanya, Portekiz, İngiltere, Avusturya, Belçika ve İsviçre pazarlarına sunulacak. Avrupa üretim hedefi, 1999’da 11.000 adet, Bairo Canavase fabrikası tam kapasite üretim yaptığında yılda 35.000 adet üretim yapacak.

Bairo Canavese’ deki bu yeni üretim hattı, Mitsubishi Motors’un Avrupa üretim kapasitesini genişletiyor ve Pininfarina’nın niş araçlarının endüstrileşmesinde ve üretimi konusundaki becerilerin ve deneyimi Avrupa pazarının ihtiyaçlarını ve isteklerini karşılama konusundaki kararlılığını gösteriyor.

Pajero Pinin için Üretim Tesisi

1997 yılında Pininfarina tarafından satın alınan ve 150.000 metrekarelik alanı kaplayan Pininfarina Bairo Canavese Fabrikası (Turin-İtalya), sadece Mitsubishi Pajero Pinin’in üretimine ayrılacak.

Girişimin her iki ortağı da Pajero Pinin projesinde büyük yatırımlar yaptı. Pininfarina, giroliasco montaj ve boyama tesislerini genişletmenin yanı sıra Bairo Canavese fabrikasını satın alma ve işleme konusunda yaklaşık 40 Milyon Dolar  harcamıştır. Mitsubishi Motors’un yatırımı neredeyse 100 milyon dolar gelir elde etti.

Tesis aynı zamanda yerel ekonomiye önemli bir destek sağlayacak. 450 kişi istihdam edecek ve diğer Pininfarina tesislerinden 250 personel alınacak. Ayrıca Grugliasco’da 150 personel daha Pajero Pinin hatlarında çalışacak. Bu, Pininfarina’nın 2500 kişiden oluşan işgücünün neredeyse dörtte biri Pajero Pinin üzerinde çalışacağı anlamına geliyor.

GDI motor ve şanzıman sistemi gibi bileşenler Japonya’dan tedarik edilecek, karoser bileşenleri sise İtalyan ve diğer Avrupalı tedarikçiler tarafından üretilecek. Yerel içerik yaklaşık %75 olacaktır. Tamamlanan araçlar doğrudan Bairo fabrikasından Mitsubishi Motors’ un Avrupa satış ağına gönderilecektir.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2024 Mitsubishi Pajero Pinin TR

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?