Baskı Balata ve Vites Sorunu (Clutch Problem) – Kampet 2019 – Peter’s Pinin

Merhabalar Pinin severler,

Salı günü akşam 7 civarında Pinin grubumuzda bir gönderi gördük, Pajero Pinin ile dünya turuna çıkmış bir arkadaşımız Sivasta vites geçişlerinde sorun yaşamaya başlamış. Yardımımızı istedi. Daha önceden de takip ettiğimiz birisiydi, Pinin ile dünya turu bizi oldukça heyecanlandırmıştı.

Kendisinden sorunu tekrar dinlediğimde baskı balatada sorun olduğunu düşündüm. Onlarda kampını kurmuş istiharete başlamışlardı. Mesainin sabah 9’da başlayacağını sonrasında kendilerine yardımcı olacağımızı söyledim.

İnternetteki araştırmalarımızda baskı balatayı rahat bir şekilde bulduk, ancak bizim işi daha hızlı çözmemiz gerekiyordu. Sabah kalktıklarında Trabzona doğru yol almaya başladılar, vites geçişleri dahada kötüleşmişti, vitesi 3’e sabitleyip o şkeilde yol almaya başladı 90km yolları kalmıştı sorun kötüleştiğinde.

Bizde sabah 9’dan sonra başladık Trabzon’da baskı balata ve usta aramaya. Grup yöneticimiz Bülent Bekar’ın daha öncede ziyaret etmiş olduğu Dörtel Otomotive ulaştık. Kendileri hem parçayı buldular hemde işlemi yapabileceklerini söylediler. Bizde arkadaşlara buranın konumunu attık.

13:30 civarı ustanın yanına ulaştılar, Ustamız kendilerini merkeze götürdü yeme-içme konaklama için. İşleme başladı. Asıl sorunun baskı balata değil, debriyaj merkezi olduğunu tespit ettiler, ve l200 ilede uyumlu olan bu parçayı değiştirdiler. Aracın asıl sorunu düzelmiş oldu. Ancak baskı balatanın da iyi durumda olmadığını değiştirmemizin iyi olacağını düşündüler. Bende Peter ile görüştüm, 30.000km daha yol yapacaklarını, değişmemizin iyi olacağını söyledi.

Bunun üzerine usta işleme başladı ve Bugün Perşembe 10:30’da işlemi tamamladı.

11:00’da Peter Pirsel ve arkadaşları yollarına devam etmeye başladı.

Debriyaj merkezi L200 parçası kullanıldı ve maliyeti 300TL oldu.

Baskı Balata Aisin marka sıfır kullanıldı 1750 TL parça fiyatı oldu. İşçilik fiyatlarını burada vermiyorum hiç bir zaman ancak uygun bir fiyat verdi ustamız.

Peter’ın sorunu hem iyi bir fiyata hemde hızlı bir şekilde Trabzon’da çözüldü.

 

Bu arkadaşlarıda takip etmek isteyen olursa Kampet isimli bir grupları var. Şuanki turda 3 kişiler. Türkiyede İstanbul, Antalya, Nevşehir, Trabzon gibi yerleri gezdiler.

Facebook sayfalarının linkini aşağıda paylaşıyorum.

https://www.facebook.com/www.kampet.net/

Good luck for trip, Peter and friends.

Saygılarımla
Osman Fatih Sevim

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2024 Mitsubishi Pajero Pinin TR

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?