Kaliper Bakımı ve Aks Körüğü Değişimi – Bülent Bekar – Pajero Pinin

Merhabalar,

Pinincilerimizden Bülent Bekar dün aracını bakıma aldı. Aks körüklerini yenileyip kaliper tamir takımıyla kaliperlerin bakımını yaptırdı. Fotoğrafları aşağıda yer almakta. Bakım sonrasında biz Pininciler bir tavsiyede bulundu. Bülent Bey’in yazdığı yazı aşağıda yer almaktadır.

“Arkadaşlar frenlerde yani kaliperdeki boşluk ve tıkırtı ses tamamen kesildi. Kaliper milleri resmen bitik, aşınmış ve paslı idi. Komple önemli bir bakım yapmış olduk. Sizi masrafa sokmak istemem ama tozlukların değişmemesi, rutin olarak özel yağı ile bakım yapılmaması yüzünden tahminimce bütün kaliperler aynı durumdadır. Tozlukları ve tamir takımını da bozan en önemli şey bu kısımlarda yanlış yağ kullanılmasıdır. Kauçuk özelliğini yanlış yağ bozuyor, su alıyor, sonuç hüsran oluyor. Genelde frenler kitlenene kadar da kimse kaliper bakımı yapmıyor. Ustayım diyenlerde yanlış malzeme kullanıyor. Ve son tavsiyem sudan ve su geçişlerinden uzak durun..! Mecbur kalırsanız sudan geçerken hızınız düşük olsun ve suyun içinde fren asla kullanmayın. Hatta sudan çıkınca da bir süre fren kullanmayın.”

4 Yorum
 1. Özgür 5 sene önce

  Selam kolay gelsin bende de 2001 benzinli 2000 motor pinin var ve gaz yeme olayı biraz zor oluyor ve hafif bir rampada bayılıyor bir öneriniz varmıdır şimdiden teşekkürler

 2. serhat 4 sene önce

  Bülent Bey merhaba bende pajero pının 2.0 var aks körüğü ve rulman değişecek rulmanı nereden tedarik ettiniz?

  • Yazar
   Creator 4 sene önce

   Teker rulmanı kodlarını paylaşıyorum,
   MR519097
   DAC4074W6CS61
   DAC40740036
   NSK 40BWD15A

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2023 Mitsubishi Pajero Pinin TR

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?