Denge Kolları, Yüksek Basınç Filtresi ve Fren Bakımı – Bulbasaur – 9 – Pajero Pinin

Tarih: 21.07.2018 – KM: 190.317  – Süre: 2 Saat – Maliyet: 560 TL

Merhabalar, yoğunluktan dolayı çok sık yazamıyorum ama herşeyi yazmaya hazır bir şekilde tutuyorum kenarda.

Temmuz ayında yapmış olduğum bakımı sizinle paylaşmak istedim. Belli bir yaştan sonra sorun çıkaran denge kollarının değişimini yaptım. Arkada 2 alt kol 2 üst kol bulunmakta, benim üst kollar iyi durumda olduğunda alt kolların toplam 4 burcunu partsouqtan sipariş ettim. Bunların yanında birde yüksek basınç pompası sipariş ettim.

4 Burç ve 1 yüksek basınç pompasına kargo dahil 250TL ödedim. 50 lirada gümrük vergisi ödemesi yaptım.

Burçlar değişirken takıldığımız bir nokta oldu, Üzerinden çıkan burç ile yeni aldığım burcun parça kodları aynı olmasına rağmen görüntüsü çok farklı gözüküyordu. Bunun üzerine ustam biraz tereddüt etti parçanın yanlış olması konusunda. Yine pininci bir abimle konuyu paylaştığımda, kendiside serviste değişim yaparken aynı parçanın geldiğini ve yanlış parça diyerek geri gönderdiğini dile getirdi.

Rus forumlarını biraz kurcaladıktan sonra bunun normal bir durum olduğunu lastik burcun zamanla şeklinin değiştini ve rusça “Siz presleyin o yerine oturacaktır, fazla kurcalamayın” yorumunun ardından, ustama bas geç dedim ve burcu presledik. Aynende okuduğum gibi burç yerine oturdu. Hemen aşağıya fotoğrafını ekliyorum. İçi geniş olan çıkan burç, dar olan ise yeni burç.

Diğer sökülen burcun hali ise aşağıdaki gibiydi.

Alt kol burçlarının 4ünüde yenilemiş oldum, sırada üst kol burçları olacak ama şimdilik acileyetim yok.

Unutmadan bu burçların bittiğinin belirtisinide eklemek istiyorum. Özellikle alt kolların bozuk olması şu durumda anlaşılıyor. Düz bir yolda ortalama bir hızla seyir halindeyken, ayağımı gazdan çektiğimde araç sağa gitmeye başlıyordu, gaza bastığımda ise düzeliyordu.

Yine aynı yerde yüksek basınç pompasının filtresini de değiştirdim. Çıkan filtrede gözle görülür bir kusur yoktu ama zaten çok küçük kanallara sahip. Onuda yenilemiş olduk.

Bu yapılanlara 70 lira işçilik ödedim

 

Bu işlemlerin ardından frenciye giderek Ön Arka fren balataları ve el freni balatasını yeniledim. Balataları kendim almıştım.

Balataların tamamını 200 TL ye aldım, 40 lirada işçilik ödedim.

Bu işlemlerin sonunda aracımın dengesi yoldaki seyri ve frenleme mesafesi ciddi anlamda değişti ve daha fazla keyif vermeye başladı.

Herşey dahil 560 liraya tüm bu işlemler tamamlanmış oldu.

Yakın zamanda, 4. vites sorunu ve overdrive (od off) arasındaki ilişkiyi, yaşadığım ve çözdüğüm sorunu video ile anlatacağım. Takipte kalın.

Pininli Günler…

Konuyla ilgili kalan fotoğraflar

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2024 Mitsubishi Pajero Pinin TR

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?