Rölantide Titreme Sorunu ve Motor Takozları – Bulbasaur – 5 – Pajero Pinin

Tarih: 17.03.2018 – KM: 188.470  – Süre: 60 Dakika – Maliyet: 450 TL

Merhabalar,

Aracımda rölantide titreme sorunu vardı, aracı alırkende bu sorundan haberdardım. Önceki sahibi bahsetmişti ve motor takozlarının değişmesi gerektiğini söylemişti. Alırken ekspertize soktuğum Mitsubishi Yetkili Servisi de aynı şekilde motor ön takozlarının değişmesi gerektiğini söyledi.

Yaklaşık 1 aydır araca bu şekilde biniyordum, araç ilerlerken veya N konumundaylen rahatsız edici bir durum yoktu. Ancak D veya R konumunda beklerken rahatsız edici bir titreme oluyordu. Parçayı araştırmadan önce sorunun kaynağından emin olmak adına, 3 farklı ustaya daha gittim. 1 tanesi ön takozlar dedi, 1 tanesi ön takozlar çok kötü arka takozlar idare eder ama değişirsen farkı hissedersin dedi. 3. usta ise kaç yaşında araba bu normal dedi.

Bunun sonucunda ön takozlarlı değişmeden ne olacağını göremeyeceğimi anladım. Başladım ön motor takozlarını araştırmaya. Katalogtan inceledim parçaları buldum. Tabi bu süreçte gruptaki arkadaşlarım ve sanayideki arkadaşlarımın yardımlarıyla onlarla  fikir alışverişi yaparak.

Ön tarafta 2 adet Hidrolik yağlı motor takozu olduğunu öğrendim. Öncelikle servisten fiyat aldım, tanesi 1000 TL dediler.

Sonra parçayı yurtdışında araştırdım. Tanesini 450-500 civarında buldum. Araştırmalara devam ederken bu takozların tablasını almadan sadece burçlarını alabileceğimi buldum. Sonra başladım burcu araştırmaya. Ve tanesi 150 liraya geliyordu eğer burç alırsam.

Bahsi geçen parçalar katalogta kırmızı ile işaretlediğim parçalar. Motor takozu veya motor kulağı olarak söyleniyor. Bu parçalar komple ve burç olarak değişebiliyor.

Elimdeki liste 2 takoz için şu şekildeydi;

Servis Fiyatı: 2000 TL

Yurtdışı Komple Takoz: 1000 TL

Yurtdışı Sadece Burç: 300 TL

Bu sefer ustalara burcun değişip değişmeyeceğini sordum, herkes bu değişmez komple al dedi. Ona sor buna sor derken, Pininci Selehattin abim, elinde bulunan eski motor takozunu gönderdi. Bende sanayide arkadaşıma verdim. Burcu sökmüş, takması dahada kolay dedi ve ben hemen 2 tane burç siparişi verdim. Link aşağıda;

Eski burcun hali haraptı.

https://shop.febest.eu/arm-bushing-front-engine-mount-hydro-mmb-h77f.html

302 TL para ödedim kargo ücretsiz, 4. gün burçlar elime geldi. Ve hemen gittim taktırmaya.

Burçlar tam 1 saatte değişti. Titreşim %80 giderildi. Ön konsol ve direksiyonda sıfır titreşim var sadece koltukta hafif hissediyorum bunuda arka takozlara bağlıyorum. Ciddi bir fark oldu bütün takozları değiştirmeye hedef koydum kendime. Motor eski haline göre 4 parmak yükseldi. Burçlar oldukça yıpranmış anlaşılan. Aynı zaman içeriye gelen motor seside oldukça azaldı, hatta dışarıdan duyulan motor sesi bile azaldı.

Kesinlikle tavsiye ederim, aracımı 4-5 yıl gençleştirdi sadece 2 takoz.

Maliyetine gelecek olursak.

300 TL – Motor takoz burçları

50 TL – Gümrük vergisi

100 TL -İşçilik

450 TL ye güzel bir sonuç aldım. Burdan anladımki iyice araştırmak bütün olurunu incelemek soruşturmak acele etmemek gerekiyormuş. Diğer takozları değiştirdiğimde yine buradan sonuçları ve maliyetlerini paylaşacağım.

Pininli Günler..

 

 

1 Yorum
  1. volkan dinç 5 sene önce

    merhabalar…
    benimde 2.0 gdi pajero pinin aracım var. rolantide titreme problemi yaşıyorum bende fakat bana parçaları nereden bulabileceğim hakkında bilgi vermeniz mümkün mü ?

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2024 Mitsubishi Pajero Pinin TR

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?