Bulbasaur’un İlk Bakımı – 3 – Pajero Pinin

Tarih: 09.03.2018 – KM: 188.307  – Süre: 4 Saat –  Maliyet: 775 TL

Merhabalar,

Bugün itibariyle aracımın ilk bakımı yapıldı. Aracımı semtimde bulunan 3 ustaya ve Kartal Oto Sanayide bulunan İlfer Oto’ya gösterdim. Hepsinden eksik listelerini aldım karışılaştırdım ve kendimde kontrol ettim.

Bakımı 2 aşamaya böldüm hem maddi hem zaman olarak böylesi daha uygun geldi.

İlk aşaması bugün gerçekleşti, yapılan işlemleri aşağıda listeliyorum;

  • Bujiler değişti. Üzerinden IFZR6K model bujiler yağlanmış bir şekilde çıktı. Ve bu bujiler Pajero Pinin 2.0 için tavsiye edilen bujiler değildi. Yerine IFZR5B İridium NGK marka Orjinal bujiler takıldı.
  • Motor Yağı Değişti. Motor yağı olarak Mobil Super Fe 5W/30 4 litre yağ kullandım. Mobilin Pajero Pinin için tavsiye ettiği yağ modeli budur. Yağ değişiminden önce Würth Motor İçi Temizleme sıvısı koyuldu ve 20 dakika araç rölantide çalıştırıldı. Sonrasında eski yağ boşaltıldı ve tapa açık 15 dakika beklendi. Sonrasında yeni yağ konuldu.
  • Yağ ve Hava Filtresi değiştirildi.
  • Ön, Arka ve Serbest Tekerlek Yağı değiştirildi. Serbest tekerlek yağı değişim videosu youtube kanalımızda ve sitemizde yer alacak. Diferansiyel yağı olarak Castrol EPX 80w-90 3 litrelik diferansiyel yağı kullandım. Castrolün aracımız için tavsiye ettiği yağ bu modeldir. Litresi ise aracımıza tam olarak yetiyor.
  • Rot balansçının söylemesi üzerine aracımdaki sağ ve sol rot mili değişti. Ancak değiştiren usta millerin sağlam olduğunu rot balansçının yanıldığını söyledi. Yinede değişimi yaptık, çıkan parçaları yedek olarak saklayacağım.
  • Sağ direksiyon körüğü değişti, hafif bir yırtık mevcuttu.
  • Daha önceden Zenon far tesisatı yapılmış araca ve muhtemelen satacağı için bunları sökmüş. Geriye kablo kalabalığı kalmıştı. Bu fazla kablolar temizlendi ve kaportadaki tüm kablolar kontrol edilip izole edilip toparlandı.
  • Polen filtresini 1 gün önce kendim değiştirdim. Diğer Pinin sahiplerinin uyarısı üzerine ustaya bırakmadım o işi. Biraz farklı bir değişim şekli var. Polen filtresi değişimi videosuda kanalımızda ve sitemizde yer alacak.
  • Bu yazıyı yayınlar yayınlamazda aracımı rot balansçıya götürüyor olacağım.
  • Yarın ise, depoya Würth benzinli araç enjeksiyon temizleme sıvısını koyup, 30-40km yol yapacağım.

Pininimin ilk bakımı bu şekilde tamamlanmış oluyor. 2. aşamada ise, yurtdışından alacağım motor ve şanzıman takozları, arka gergi kolu burçları ve temizlik amaçlı tekrardan motor yağı değişecektir.

Aynı zamanda kendimde çalıştığımdan çok fazla fotoğraf çekmemedim. Elimde olanları burada paylaşıyorum. İyi günler..

 

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2024 Mitsubishi Pajero Pinin TR

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?