Orjinal Teyp Olmadan Yol Bilgisayarının Modunu Değiştirme – Bulbasaur -2- Pajero Pinin

Tarih: 06.03.2018 – KM: 188.302  – Süre: 2 Saat – Maliyet: Bedelsiz

Merhabalar ben Fatih,

Gösterge Panelinden sonra Yol bilgisayarına el attım. Pininlerin yol bilgisayarında Kalan yakıt tüketimi, ortlama hız, 100km’deki yakıt ve km’deki yakıtı görebiliyoruz. Fakat bu modları değiştirebilmek için orjinal teyp gerekiyor. Bende internet bulduğum bilgilerle bu modları değiştirmek için bir buton taktım ve bu butonla modları değiştirebliyorum. Konunun anlatımı ise aşağıda.

Öncelik üst kapağı kırmızı ile işaretlidiğim noktalardan kaldırıyoruz. Ön tarafı kaldırmaya zorlamayın menteşe mantığıyla kalkıyor, sadece arka tarafı kaldırın ön tarafta gelecektir.

Daha sonra mavi ile işaretlediğim vidaları açıyoruz. Sonrasında arkadaki soketleri sökünce yol bilgisayarını elimize almış oluyoruz.

Öndeki siyah kapağı tırnaklardan kurtararak açıyoruz.

Kapakta uygun gördüğümüz bir yere butonu koyacağımız deliği açıyoruz. Ben 3.5mm uçla açtım ve buton tam oturdu.

Arkadan ise sıcak silikon ile tutturdum. Silikonun ekranın oturacağı bölüme gelmemesine dikkat ediniz.

Daha sonra kabloları alt tarafta bırakarak siyah kapağı kapatıyoruz. Kabloların sıkışmamasına dikkat ediniz.

Butondan gelen kablonun bir bacağını GND’ye yani görselde en sağdaki Kırmızı işaretin olduğu yere, diğer bacağı ise trimpota bağlanıyor. Trimpottan çıkan kabloda (Sarı Kablo) Sağdan ikinci Kırmızı işaretli yere bağlanıyor. Trimpotun bacaklarını güzelce izole edin. Yaptığınız işlemin kısa devre yapma ihtimalini ortadan kaldırın.

Not: Direnç yerine trimpot kullanmamın sebebi elimde uygun direnç bulunmamasıydı. Bu sebeple 10K Trimpot kullandım. Bağlantıyı yaparken 7K dirence ayarladım fakat araç başına gittiğimde buton kumanda etmiyordu. Trimpotu çok az kıstım ve buton çalışmaya başladı. İnternette gördüğüm makalelerde 6.1K ve 6.8K arası dirençlerin sağlıklı çalıştığı yazıyordu.

Bu devreyi tamamladıktan sonra toplayabilir ve araca bağlayabiliriz.

Aynı işlemi Mitsubishi Carisma kullanıcılarıda yapabilir.

İyi Günler..

5 Yorum
 1. Volkan yıldırım 4 sene önce

  Merhabalar benimde hoparlörlerimdeki sorunum yüzünden teyp sökme işleminden sonra yerine takarken kontak açık kalmış kısa devre yaptı ve sigorta atmış neyse bakıp bulduk ve değiştirdik fakat teyp farklı olduğu için 100 km de yakılan yakıtı gösteriyor du ekran fakat sigorta yenilendikten sonra şu an 23 lere çıktı yani en azından doğruya yakını göstermemeye başladı acaba bu düzelir mi? Yoksa sıfırlanacak bir yolu var mı? Soldaki değişim düğmesine basılı tutunca sıfırlanıyor ama yine değerler çok yüksek gözüküyor.

 2. Bilal çorak 4 sene önce

  İyi günler kolay gelsin paylaştığınız bilgi için teşekürler dediğinizi yaptım oldu çok güzel çalışıyor
  Yalnız bi sıkıntım var düğmeye basılı tutunca sıfırlamadı gerekiyor normalde ama sıfırlama yapmıyor bunun içinde bi bilginiz varmı yardımcı olurdanız sevinirim
  Şimdiden çok teşekürler

  • Yazar
   Creator 4 sene önce

   Merhabalar, sıfırlamayı yeni eklediğiniz düğmeden değil orjinal solda bulunan büyük butonu basılı tutarak denemeniz gerekiyor. Eğer böyle yağtığınız halde sıfırlamıyorsa, direnç değerlerinde bir sorun olabilir. Potansiyometre ile yapmanızı tavsiye ederim direnç değerlerini oynatabilirsiniz.

 3. Onur 4 sene önce

  Fatih eline emegine saglık benimde orjinal teyp yoktu trimpot yerine 6.8 k direnç kullandım izolede eriyen makoron kullandım direnç icinde kaldı çok güzel oldu teşekkürler

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2023 Mitsubishi Pajero Pinin TR

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?